«Радуйся, благая Вратарнице»… Православная Церковь чтит Иверский образ Богородицы.
25 февраля в Богоявленском соборе на литургии славили Божию Матерь в Иверском Её образе, и звучал тропарь «От святыя иконы Твоея, о Владычице Богородице, исцеления и цельбы подаются обильно, с верою и любовию приходящим к ней. Тако и мою немощь посети и душу мою помилуй, Благая, и тело исцели благодатию Твоею, Пречистая».
